Skip to main content.

League Winners

 

DIVISION ONE
YEAR CHAMPIONS RUNNER-UP THIRD PLACE
2016/17 ST GEORGES THE KENNYS CUE JOINERS ARMS
2015/16 KENNYS BEAR HOP POLE C THE KENNYS CUE
2014/15 PERKINS CUE KENNYS BEAR ST GEORGES
2013/14 HOP POLE C KENNYS WHACKPACK BEAR & PHEASANT
2012/13 PERKINS CUE HOP POLE C BEAR & PHEASANT
2011/12 RILEYS C RILEYS CUE JOINERS ARMS A
2010/11 RILEYS CUE RILEYS A HOP POLE C
2009/10 RILEYS CUE JOINERS ARMS A RILEYS C
2008/09 RILEYS CUE RILEYS A RILEYS REBELS
2007/08 RILEYS A RILEYS CUE BUSHES B
2006/07 CROOKED CUE HOP POLE BIRD IN HAND
2005/06 HOP POLE CROOKED CUE BIRD IN HAND
2004/05 CROOKED CUE HOP POLE CROOKED CUE X
2003/04 HOP POLE CROOKED CUE X CROOKED CUE
2002/03 CROOKED CUE A ALBION ALBION X
2001/02 NEW VICTORIA ALBION CROOKED CUE
2000/01 ALBION A ALBION X CROOKED CUE
1999/00 ALBION ALBION A RICKERSCOTE
1998/99 ALBION A JOLLY JOCKEY ALBION
1997/98 BUSHES ALBION A NEW VICTORIA
1996/97 ALBION A NEW VICTORIA A BUSHES
1995/96 ALBION A RICKERSCOTE C ALBRIDGE
1994/95 ALBION A ALBRIDGE RICKERSCOTE C
1993/94 ALBION A RICKERSCOTE C HOP POLE
............      
1989/90 ALBION A ? ?
1988/89 IRISH CLUB ? ?
............      
1980/81 HOP POLE A SOUTHEND A NORTHEND
1979/80 HOP POLE A SHERIDAN SOUTHEND

 

DIVISION TWO
YEAR CHAMPIONS RUNNER-UP THIRD PLACE
2016/17 INSTITUTE SC HIGHFIELDS CLUB A HIGHFIELDS CLUB B
2015/16 KENNYS DRAGONS MORRISMAN ISLANDERS KENNYS
2014/15 STAR & GARTER A HOP POLE E KENNYS POTTERS
2013/14 METRO BAR A HOP POLE B KENNYS POTTERS
2012/13 OXLEATHERS B MORRIS MAN LUCKPENNY GARTERS
2011/12 RILEYS DOGS STAFFS BULL B RILEYS ALBION
2010/11 RICKERSCOTE A EMERALD REBELS STAFFS BULL B
2009/10 JOINERS ARMS LUCKPENNY ALBION A
2008/09 BEAR & PHEASANT A RILEYS RILEYS CUE Ts
2007/08 ST GEORGES A TAP n SPILE RILEYS C
2006/07 CROOKED CUE B THREE TUNS THE ISLAND A
2005/06 CROOKED CUE C CROOKED CUE A THREE TUNS
2004/05 BIRD IN HAND RICKERSCOTE A THREE TUNS
2003/04 HOP POLE C LUCKPENNY FORESTER
2002/03 CRISPINS JBA RICKERSCOTE B ALBION C
2001/02 METRO BAR CRISPINS ALBION C
2000/01 THREE TUNS COUNTY STAFFS CHARNLEY B
1999/00 FOX & HOUNDS RICKERSCOTE A CHARNLEY A
1998/99 RANGERS RICKERSCOTE B THREE TUNS B
1997/98 FOUR CROSSES Mr. Q's A THREE TUNS B
1996/97 BIRD IN HAND B RICKERSCOTE F Mr. Q's A
1995/96 ANTELOPE B BUSHES GATE
1994/95 ANTELOPE A BIRD IN HAND B SPORTSMAN B
1993/94 WAGGON & HORSES BIRD IN HAND A LOTUS CLUB

 

DIVISION THREE
YEAR CHAMPIONS RUNNER-UP THIRD PLACE
2016/17 KENNYS TAP KINGS HORSE KENNYS TITANS
2015/16 GPO CLUB B KENNYS TOOLZ OXLEATHERS
2014/15 PRINCESS ROYAL B PRINCESS ROYAL A WAGGON & HORSES A
2013/14 STAR & GARTER A KENNYS WSR PRINCESS ROYAL B
2012/13 METRO BAR A MET BAR GPO CLUB B
2011/12 OXLEATHERS B HOP POLE B STAR & GARTER
2010/11 RILEYS ROCKETS OXLEATHERS B PERKINS SOCIAL
2009/10 WESTWAY A WESTWAY C RILEYS ROCKETS
2008/09 LUCKPENNY JOINERS ARMS ALBION A
2007/08 NAGS HEAD ANTELOPE ST LEONARDS
2006/07 THE ISLAND B THE ALBION STAFFS BULL B
2005/06 RIFLEMAN THE ISLAND OXLEATHERS
2004/05 JOINERS ARMS HIGHFIELDS FORESTER
2003/04 THREE TUNS BIRD IN HAND B RIFLEMAN A
2002/03 BEAR & PHEASANT FORESTER BRITISH LEGION B
2001/02 only two divisions only two divisions only two divisions
2000/01 TAVERN A BIRD IN HAND A METRO BAR
1999/00 CHARNLEY B ANTELOPE DOVECOTE
1998/99 COUNTY STAFFS MALT 'n' HOPS CHARNLEY B
1997/98 GATE FOX & HOUNDS COUNTY STAFFS
1996/97 RANGERS B MALT 'n' HOPS HOP POLE
1995/96 BIRD IN HAND B Mr. Q's A FOUR CROSSES B
1994/95 GATE NEW VICTORIA A LOTUS A
1993/94 BIRD IN HAND B ANTELOPE GATE

 

top

Team Knockouts

 

STAN BENT MEMORIAL TEAM KNOCKOUT
YEAR WINNER SCORE RUNNER UP
2016/17 HOP POLE C 4 3 METRO BAR A
2015/16 ST GEORGES 4 2 KENNYS BEAR
2014/15 PERKINS CUE 4 2 METRO BAR A
2013/14 KENNYS WHACKPACK 4 2 PERKINS CUE
2012/13 ST GEORGES 4 0 TAP & SPILE
2011/12 RILEYS CUE 4 2 JOINERS ARMS A
2010/11 RILEYS CUE 4 1 RILEYS CUE Ts
2009/10 RILEYS CUE 4 3 JOINERS ARMS A
2008/09 HOP POLE C 4 1 LUCKPENNY
2007/08 RILEYS CUE 4 3 BUSHES B
2006/07 BUSHES B 4 2 CROOKED CUE B
2005/06 HOP POLE 3 1 THREE TUNS
2004/05 BIRD IN HAND A 3 1 BIRD IN HAND X
2003/04 HOP POLE 3 1 RICKERSCOTE B
2002/03 ALBION 3 1 ALBION X
2001/02 ALBION X 3 2 ALBION
2000/01 NEW VICTORIA 3 0 BIRD IN HAND
1999/00 FOX & HOUNDS 3 1 CROOKED CUE 2
1998/99 ALBION A 3 2 ALBION
1997/98 ALBION A 3 1 BUSHES
1996/97 BUSHES 3 1 Mr. Q's A
1995/96 ALBION A 3 1 NEW VICTORIA A
1994/95 ALBION A 3 2 BUSHES A
1993/94 RICKERSCOTE C 3 2 ALBION A
1992/93 BUSHES 3 2 RICKERSCOTE C
1991/92 BUSHES ? ? ?
1990/91 IRISH CLUB B ? ? ?
1989/90 IRISH CLUB B ? ? ?

 

SUBSIDIARY TEAM KNOCKOUT
YEAR WINNER SCORE RUNNER UP
2016/17 ST GEORGES 4 1 GPO A
2015/16 ST GEORGES A 4 3 KENNYS TOOLZ
2014/15 HOP POLE C 4 1 ST GEORGES A
2013/14 HOP POLE B 4 3 METRO BAR A
2012/13 PERKINS CUE 4 3 STAR & GARTER A
2011/12 OXLEATHERS C 4 2 RILEYS
2010/11 EMERALD CLUB 4 0 ST GEORGES B
2009/10 RILEYS A 4 0 RICKERSCOTE ARMS A
2008/09 TAP n SPILE A 4 0 RANGERS SOCIAL A
2007/08 BUSHES A 4 0 RICKERSCOTE ARMS A
2006/07 THE ISLAND B 4 0 THE ALBION
2005/06 RICKERSCOTE ARMS A 3 2 CROOKED CUE A
2004/05 HOP POLE C 3 2 CROOKED CUE
2003/04 CROOKED CUE X 3 1 CHARNLEY B
2002/03 CRISPINS JBA 3 1 CHARNLEY B

 

SUMMER LEAGUE KNOCKOUT
YEAR WINNER SCORE RUNNER UP
2017 THE KENNYS CUE 4 2 KENNYS BEAR
2016 INSTITUTE SC 4 1 MORRISMAN ISLANDERS
2015 PERKINS CUE 4 0 JOINERS ARMS
2014 PERKINS CUE 4 2 KENNYS BEAR
2013 PERKINS CUE 4 2 METRO BAR A
2012 RILEYS CUE 4 2 BEAR & PHEASANT
2011 HOP POLE C 4 2 RILEYS C
2010 RILEYS CUE 4 2 RILEYS REBELS
2009 RILEYS CUE 4 3 TAP n SPILE A
2008 RILEYS C 4 3 RILEYS A
2007 CROOKED CUE 4 3 HOP POLE
2006 BUSHES B 3 2 RICKERSCOTE ARMS
2005 CROOKED CUE 3 0 BUSHES B
2004 STAFFS BULL 3 2 HOP POLE
2003 ALBION X 3 0 CROOKED CUE Q
2002 ALBION 3 2 ALBION X
2001 NEW VICTORIA 3 1 CROOKED CUE
2000 FOX & HOUNDS 3 1 HOMCROFT
1999 ALBION 3 2 ALBION A
1998 JOLLY JOCKEY 3 1 RICKERSCOTE
1997 ALBION A 3 1 ANTELOPE
1996 BUSHES A 3 0 DOVECOTE
1995 ALBION A 3 2 SPORTSMAN A
.........        
1990 IRISH CLUB B ? ? ?
1989 IRISH CLUB B ? ? ?

 

SUMMER PLATE
YEAR WINNER SCORE RUNNER UP
2017 KENNYS 4 3 JOINERS ARMS
2016 LEGION LIONS 4 3 HOP POLE E
2015 ST GEORGES 4 1 KENNYS POTTERS
2014 KENNYS POTTERS 4 3 JOINERS ARMS
2013 HOP POLE C 4 1 RILEYS DOGS
2012 STUDIO REBELS 4 3 HOP POLE C
2011 RILEYS CUE 4 1 RILEYS ELITE
2010 RILEYS CUE Ts 4 1 ALBION
2009 THREE TUNS 4 3 JOINERS ARMS A
2008 TAP n SPILE A 4 3 EMERALD CLUB
2007 TAP n SPILE 4 3 CROOKED CUE A
2006 STAFFS BULL B 3 2 BIRD IN HAND
2005 JOINERS ARMS 3 1 FOX AND HOUNDS
2004 MORRISMAN 3 0 THREE TUNS A
2003 ALBION C 3 1 THREE TUNS
2002 STAFFS BULL A 3 1 RICKERSCOTE A

 

top

Average Winners

 

AVERAGE WINNERS
YEAR DIVISION ONE DIVISION TWO DIVISION THREE
2016/17 ROBBIE JENKINSON MARK BILLNGSLEY DAVE RICHARDSON
2015/16 ALAN MASON CHRIS BROOMHALL / LEE HAIDAROVIC / GAZ HUGHES / MATTY SIMPSON MARK MITCHELL
2014/15 ANDY RAWLINSON MARK SHAW GAZ HUGHES / JOHN LAINTON
2013/14 ROB WHARNE ROY BROWN TOM GILMAN / BEN HEATH
2012/13 ROB WHARNE DAVE ROSE ANDY PALIN / DAVE ASHTON
2011/12 MARK BILLINGSLEY STEVE FINNEY BOB LYCETT / BEN HEATH
2010/11 ROB WHARNE JIMMY CARTER / STEVE FINNEY KEV WARRILOW
2009/10 ANDY RAWLINSON NEIL DALE / LIAM GOODWIN KEV WARRILOW
2008/09 GILES EASTWOOD NICK BACKHOUSE ANDY ROGERS
2007/08 ROB WHARNE SCOTT HAIDAROVIC C TURNER / W SMITH
2006/07 ADAM LILBURNE KEV OPIE / DAVE BARLOW SCOTT HAIDAROVIC
2005/06 MICK FERGUSON KEV CONNOR ALAN ALLDRITT
2004/05 DAVE BARKER / MIKE BARKER / KEV DALY DAVE BARLOW / GAV DAVIES / JUSTIN MACKERETH / LEE WHITEHOUSE CHRIS ROSE
2003/04 MARK BAILEY / JOHN GROBNIK / DAZ WATERS / SPENCER TROW DUNCAN SUNDERLAND MICK TINSLEY
2002/03 MICK ADDISON / ANDY BENT ADAM LILBURNE WILL EDGE/ JUSTIN MACKERETH
2001/02 MARK BAILEY WAYNE RUTTY Not held.
2000/01 JOHN GROBNIK JIM McCLINTOCK / MATT SMITH ANTHONY BRINDLE
1999/00 TIM McGANN DUNCAN SUNDERLAND SIMON KEY
1998/99 JIM SEAMAN MICK BRYANT / DAVE ASHTON SIMON KEY
1997/98 JOHN GROBNIK / MARK BAILEY LEE McGUIGAN DAVE WEALS
1996/97 KEV DALY DANNY BOUGHEY WARREN BRADBURY
1995/96 TIM McGANN / MARK BAILEY JIM SEAMAN / DAVE GASK MIKE BARKER
1994/95 JOHN GROBNIK GEOFF ROBSON LEE McGUIGAN
1993/94 KEV DALY ANDY PRENDERGAST IAN LEWIS

 

top

Singles and Doubles Knockouts

 

SUNDAY POOL SINGLES KNOCKOUT
YEAR CHAMPION SCORE RUNNER UP
2016/17 GAV DAVIES 5 2 MIKE BARKER
2015/16 ROB WHARNE 5 0 JASON ARMISHAW
2014/15 ROB WHARNE 5 1 ROBBIE JENKINSON
2013/14 ROB WHARNE 5 1 MIKE BARKER
2012/13 ROB WHARNE 5 2 DAVE BARKER
2011/12 ROB WHARNE 5 3 STEVE FINNEY
2010/11 ROB WHARNE 5 0 DAVE WHITFIELD
2009/10 ROB WHARNE 5 4 STEVE FINNEY
2008/09 DAVE BARKER 5 4 STEVE FINNEY
2007/08 CHRIS HANLON 5 3 JOHN GROBNIK
2006/07 ANDY RAWLINSON 4 3 MIKE BARKER
2005/06 ADAM LILBURNE 4 1 DAVE BARKER
2004/05 MARK BAILEY 4 3 JOHN GROBNIK
2003/04 TIM McGANN 4 2 GAV DAVIES
2002/03 TIM McGANN 4 2 SPENCER TROW
2001/02 KEV BROWN 4 1 NEIL DALE
2000/01 TIM McGANN 4 2 NICKY HODGKINSON
1999/00 DAVE WEALS 4 2 DAVE ARROWSMITH
1998/99 JIM SEAMAN 4 1 STEVE HYDE
1997/98 KEV BROWN 4 2 NEIL DALE
1996/97 JIM SEAMAN 4 2 JOHN GROBNIK
1995/96 MARK BAILEY 4 2 ADRIAN HUGHES
1994/95 MARK BAILEY 4 2 JAMES O’CONNOR
1993/94 MARK BAILEY 4 1 KEV BROWN
1992/93 MARK BAILEY 4 2 MICK FERGUSON
1991/92 JOHN GROBNIK 4 2 NICKY HODGKINSON
1990/91 LEE KENDALL 4 2 MARK BAILEY
1989/90 TIM McGANN 3 2 LEE KENDALL
1988/89 CHRIS FOX 3 1 MARK BAILEY
1987/88 DAVE BAKER 3 0 TIM McGANN
1986/87 CHRIS FOX ? ? ?
1985/86 CHRIS FOX 3 1 TIM McGANN
1984/85 CHRIS FOX 3 2 TIM McGANN
1983/84 TIM McGANN ? ? ?
1982/83 ANDY WADHAM ? ? ?
1981/82 CHRIS FOX ? ? ?

 

SUNDAY POOL DOUBLES KNOCKOUT
YEAR WINNERS SCORE RUNNERS UP
2016/
2017
ALAN MASON / MICK ADDISON 4 1 GAV DAVIES / JIM SIMPSON
2015/
2016
DAVE WHITFIELD / ROB WHARNE 4 2 ALAN MASON / DUNCAN SUNDERLAND
2014/
2015
DAVE WHITFIELD / ROB WHARNE 4 0 WILL EDGE / MARK SHEERIN
2013/
2014
DAVE BARKER / MIKE BARKER 3 2 CHRIS NOLAN / KEV GENNER
2012/
2013
DAVE BARKER / MIKE BARKER 4 0 CHRIS BROOMHALL / SHAUN COOPER
2011/
2012
TOM TONNA / PAUL DUSTAN 4 1 MICK ADDISON / DUNCAN SUNDERLAND
2010/
2011
ROB WHARNE / STEVE FINNEY 4 1 SIMON DAVIES / PAUL SHEPHERD
2009/
2010
MARK BILLINGSLEY / ALAN SIM 4 1 SPENCER TROW / WILL EDGE
2008/
2009
ROB WHARNE / GAZ BAKER 4 1 TOM TONNA / PAUL DUSTAN
2007/
2008
MIKE BARKER / CHRIS HANLON 3 0 LINDA SIMPSON / PIPPA STEELE
2006/
2007
DAVE WHITFIELD / DAVE BARKER 4 3 TIM McGANN / KEV BROWN
2005/
2006
JOHN GROBNIK / MICK ADDISON 3 1 TIM McGANN / KEV BROWN
2004/
2005
GAV DAVIES / LEE WHITEHOUSE 3 1 WILL EDGE / SPENCER TROW
2003/
2004
TIM McGANN / KEV BROWN 3 2 JOHN GROBNIK / MICK ADDISON
2002/
2003
TIM McGANN / KEV BROWN 3 1 JOHN GROBNIK / MICK ADDISON
2001/
2002
TIM McGANN / KEV BROWN 3 1 JOHN GROBNIK / MICK ADDISON
2000/
2001
JOHN GROBNIK / MICK ADDISON 3 1 ANDY RAWLINSON / MICK WARD
1999/
2000
JIM SEAMAN / ANDY BENT 3 2 MARK BAILEY / TIM TEECE
1998/
1999
MARTIN PRIESTLEY / DAVE BARKER 3 0 ANDY RAWLINSON / MICK WARD
1997/
1998
? / ? ? ? ? / ?
1996/
1997
MARK BAILEY / TIM TEECE ? ? ? / ?
1995/
1996
? / ? ? ? ? / ?
1994/
1995
MARK BAILEY / KEV BROWN ? ? ? / ?
1993/
1994
? / ? ? ? ? / ?
1992/
1993
JIM SEAMAN / ANDY BENT ? ? ? / ?
1991/
1992
JOHN GROBNIK / NICKY HODGKINSON ? ? ? / ?
1990/
1991
MARK BAILEY / LEE KENDALL ? ? ? / ?
1989/
1990
JIM SEAMAN / LEE CORDALL ? ? ? / ?

 

SUNDAY POOL SINGLES PLATE KNOCKOUT
YEAR CHAMPION SCORE RUNNER UP
2016/17 DAVE WHITFIELD 4 3 CHRIS BROOMHALL
2015/16 ANDY RAWLINSON 3 0 GAZ NICKLIN

 

top

Ladies Knockout

 

SUNDAY POOL LADIES KNOCKOUT
YEAR CHAMPION SCORE RUNNER UP
2016/17 IRENE WOOD 4 1 CHARLOTTE SHELLEY
2015/16 IRENE WOOD 4 1 HAZEL SPROSTON
2014/15 IRENE WOOD 4 1 CHARLOTTE SHELLEY
2013/14 CHARLOTTE SHELLEY 4 2 LYNDA SIMPSON
2012/13 CHARLOTTE SHELLEY - - n/a
2011/12 LYNDA SIMPSON 4 1 CLAIR MASLIN
2010/11 CHARLOTTE SHELLEY 4 1 LYNDA SIMPSON

 

Any corrections/additions to the above winners and losers should be sent to the League Secretary in order to update the records and Web site.


 

top