Skip to main content.

2018 Singles Knockout Semi Finals



21st October 2018
8.00pm
Best of 7 Frames


Match
No
Knockout Matches
125Venue: KENNYS SPORTSBAR Ref: Dave Whitfield
Rob Wharne4 - 0Chris Broomhall
126Venue: KENNYS SPORTSBAR Ref: Kev Brown
Stuart Roper4 - 2Brendon Ruttledge


Oct 2018
29
singles finals night

Report to follow...

top
Oct 2018
18
stafford sunday ladies knockout 2018

Ladies Knockout 2018

 

Draw for group stages (3 groups of 3)

To be played Sunday 14th Oct 2018

7:30pm Start. 7:45pm Scratch

 

All matches Best of Five frames - Matches finish when when the 3rd frame is won (ie 3-0..)

 

One Winner from each group to progress to the Finals night (Sunday 21/10) to be held at Kennys.

All 2nd placed players to play off for remaining semi final place. (To be played at 7pm on 21/10) 

 

Group A

Venue - Kennys Sportsbar (TWO tables)

1. Chloe Oates 0-3 Adele Cooper

2. Irene Wood 3-0 Jo Genner

3. Chloe Oates 1-3 Irene Wood 

4. Adele Cooper 3-2 Jo Genner

5. Irene Wood 3-0 Adele Cooper

6. Chloe Louise Oates 3-2 Joanne Genner

 

Group B

Venue - Institute Table One

1. Kirsty Lawrence 3-1 Beckie Brundrett

2. Lynda  Simpson 3-1 Beckie Brundrett

3. Kirsty Lawrence 0-3 Lynda Simpson

 

Group C 

Venue - Institute Table Two

1. Charlene Marsden-Till 1-3 Hazel Sanders

2. Clair Maslin 3-2 Charlene Marsden-Till

3. Hazel Sanders 0-3 Clair Maslin

 

Good Luck to all Ladies.

top
Oct 2018
18
stafford sunday ladies knockout 2018

Finals Night 

Sunday 21st October 2018

Venue: Kennys Sportsbar 

 

Semi Finals will be best of FIVE frames

Start 8:00pm or when the play offs finish. 

The Semi finalists: 

1. Irene Wood

2. Lynda Simpson

3. Clair Maslin

 

The remaining semi Final place will be decided by a Play Off between 3 players. 

All Play Off matches Best of 3 frames

Match 1 To start at 7pm

 

1. Adele Cooper v Kirsty Lawrence

2. WINNER match 1 v Hazel Sanders

3. Hazel Sanders v LOSER M1 (if needed) 

 

Semi Final Draw to be drawn on the night.

top
Aug 2018
28
singles finalists 2018

SINGLES FINALS NIGHT

To be played Sunday 21st October 2018

Venue: Kennys Sportsbar, Stafford

 

Draw to be made: 7:15pm

Quarter Final start time: 7:30pm.  Scratch: 7:45pm

Stopwatch to be used on Finals night (60 second rule)

 

List of Finalists

1. Dave BARKER (The Kennys Cue) - Champion 2009, Runner up 2006 & 2013.

2. Stuart ROPER (Oxleathers A) - Debut season.

3. Brendon RUTTLEDGE (Joiners Arms) - Quarter Finalist x 2

4. Dave WHITFIELD (The Kennys Cue) - Runner up 2011, Semi Finalist 2006, 2013 & 2014.

5. Warren JESNEY (Metro Bar A) - Quarter Finalist x 2

6. Rob WHARNE (Institute Jaffas) - Champion (x7) 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 & 2016.

7. Chris BROOMHALL (Kennys Islanders) - 1st time in Finals night

8. Alan FARROW (Metro Bar A) - Quarter Finalist x 1

 

Quarter Finals - Best of FIVE frames

Semi Finals - Best of SEVEN frames

FINAL - Best of NINE frames

 

top
competition rules

VENUES ARE NOT TO BE CHANGED.

ALL MATCHES MUST BE PLAYED ON OR BEFORE THE SET DATE.

ANY BREACH OF THESE RULES WILL RESULT IN DISQUALIFICATION. COMMITTEE’S DECISION IS FINAL.

SCRATCH TIME IS 15 MINUTES AFTER START TIME.

top

 


 

top